31084
  ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
سی دی هانا صدای گرم شاعران کرد ی سرای دیروز و امروزایلام
سی دی صوتی هانا، نخستین محصول فرهنگی کانون شعر و ادب هانا وابسته به حوزه هنری استان ایلام ،و نخستین اثر با صدای شاعران کرد زبان ایلامی است...
   
سی دی صوتی هانا، نخستین محصول فرهنگی کانون شعر و ادب هانا وابسته به حوزه هنری استان ایلام،و نخستین اثر با صدای شاعران کرد زبان ایلامی است که در نوع خود مسبوق به سابقه نیست. حبیب الله بخشوده مسئول کانون ادبی هانا ضمن اعلام این خبر اظهار داشت:
طرح تولید سی دی یاد شده حدود دو سال پیش مطرح شداما به دلایل فنی و نبود برخی امکانات در استان به تعویق افتاد و امسال خوشبختانه با پی گیری و تلاش عوامل این سی دی و یاری رئیس محترم حوزه هنری مراحل نهایی آن به پایان رسید و ان شا اله تا پایان سال جاری این اثر فاخر، تقدیم جامعه ی ادبی و دوستداران شعر کردی خواهد شد. مولف کتاب که پووادامه داد: فرید الوندی نوازنده ی خوش ذوق استان متناسب با صدا ی شاعران و محتوای اشعار آنان قطعاتی را در دستگاه های مختلفی چون ابو عطا،شور، دشتی و... نواخته و در همراهی و تنظیم این اثر نقشی والا داشته است. هم چنین سراینده ی جوان ،سر کار خانم سمیه مهری_ عضو کانون هاناگوینده سی دی است.شعرو صدای شاعران پیش کسوتی چون: شاد روان ولی محمد امیدی، دکتر ایرج خالصی، علی اصغر عباسی آرام، حشمت اله منصوری، ظاهر سارایی، عبدالحمید یعقوبیان، حیدر علی شفیعی، نور الدین رحیمی، مصطفی بیگی و شاعران جوان تر و خوش قریحه ای چون: فرهاد شاهمرادیان، نور مراد رضایی، حسین شکربیگی، سمیه مهری، عبد القائم محمدیان، علی محمد ارسلانی و...در این سی دی شنیده می شود تنوع قالب های شعری و وجودگویش های مختلف از ویژگی های بارز این اثر است.گردآورنده ی سی دی هانا با سپاس از تمامی شاعران عزیزی که در خوانش اشعار شان یاریگر او بوده اند اظهار امیدواری کرد که در آینده از صدای دیگر شاعران استان بهره ببرد و بتواند سی دی دوم هانا را منتشر کند.
این شاعر و منتقد ایلامی گفت: امروز کانون هانا قلب تپنده ی شعرو داستان کردی جنوبی وحتی مسائل زبان شناسی است و گروهی از توانا ترین شاعران و محققان و نویسندگان ایلامی چهارشنبه هر هفته در حوزه هنری ایلام صمیمانه به نقدو بررسی شعر و داستان کوتاه کردی می پردازند. داستان کردی برای اولین بار در این کانون نقد وبررسی می شودوتا کنون مشتاقان و نویسندگان زیادی جذب هانا شده اند و توفیقات فراوانی در زمینه ی آفرینشهای ادبی داشته اند. شعر سپید و قالبهای کوتاهی مثل دوبیتی و طرح هم دارد رشد می کندو شعر مدرن کردی با همت شاعران کرد زبان حرکتی رو به جلو دارد.حبیب اله بخشوده در پایان گفت : ان شا اله طرح جلد سی دی در هفته های آینده چاپ و به نمایش گذاشته می شود .ورو نمایی از این اثر یکی از بر نامه های فرهنگی حوزه هنری است. بخشوده هم چنین از گرد آوری و چاپ مجمو عه ای از شعر کردی سر آ ینده گان ایلامی درآینده خبر داد.
©2018 HozehHonari. All Rights Reserved